Spędzamy z nimi mnóstwo czasu – bawimy się, karmimy, głaskamy je, ale przede wszystkim po prostu jesteśmy. Zbudowane przez lata więzi sprawiają, że posiadane zwierzęta stają się naszymi prawdziwymi przyjaciółmi i nie wyobrażamy sobie, by kiedykolwiek mogli nas opuścić. Niestety ta chwila prędzej czy później nadchodzi. Czy da się przygotować na śmierć ukochanego psa lub kota? Tak, lecz jest to niezwykle trudne. Odejściu pupila towarzyszy bowiem ogrom emocji, z którymi bardzo trudno sobie poradzić. W tym artykule podpowiadamy, co można zrobić, by lepiej znieść śmierć zwierzaka.
Psy lub koty bardzo często stają się jak członkowie rodziny lub najbliżsi przyjaciele
Ukochane czworonożne zwierzęta poprzez swoje codzienne zachowanie udowadniają nam swoją bezinteresowną miłość. Już na sam widok ich ruszającego się ogonka potrafi nam się poprawić nastrój i po prostu stajemy się szczęśliwi. Niestety nic nie trwa wiecznie, a średnia długość życia psów lub kotów jest znacznie niższa niż ludzka. Oznacza to, że często musimy być przygotowani na ich stratę. Ta myśl dla wielu osób jest zatrważająca, bo nikt nie chce żegnać się z ukochanym przyjacielem. W szczególności negatywne myśli pojawiają się w momencie, gdy pupila dosięga nieuleczalna lub przewlekła choroba. Jak więc przygotować się na śmierć psa lub kota?
Codzienne dbanie o relacje z pupilem
Wiedząc, że nieuchronnie moment odejścia zwierzęta nadchodzi, warto wykorzystać efektywnie ten czas, który mu pozostał. Choć naturalnymi reakcjami człowieka na śmierć kota lub psa jest złość, frustracja czy też smutek, należy spróbować cieszyć się z każdej wspólnej chwili spędzonej na spacerach, a także ze zwykłej obecności pupila.
Zapewnienie zwierzęciu komfortu w ostatnich dniach życia
Choć zapewne każdy opiekun od początku dba o to, by zapewnić ukochanemu psu lub kotu jak najbardziej komfortowe warunki do życia, w ostatnich dniach ma to szczególne znaczenie. Może jest coś, co jeszcze można zrobić dla swojego pupila lepiej? Zastanów się nad zmianą miejsca posłania w celu ułatwienia do niego dostępu czy też nad wyborem bardziej odpowiedniego dla jego stanu zdrowia pokarmu. Przede wszystkim bądź przy nim i oferuj mu swoją miłość. To tylko przykładowe aspekty tego, jak możesz przygotować się na śmierć pupila. Nie zapominaj też o dbaniu o własny komfort psychiczny – rozmawiając z bliskimi osobami lub lekarzem weterynarii o zaistniałej sytuacji.